Pomóżmy Polakom powrócić do Ojczyzny
Repatrianci.pl
Pomóżmy Polakom powrócić do Ojczyzny
Repatrianci.pl

Wywiad z ks. Leszkiem Krzyżem TChr, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Katolicka Agencja Informacyjna 7 września opublikowała ciekawy wywiad z ks. Leszkiem Krzyżem TChr, dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Rozmowa była prowadzona w związku z trwającym wtedy w Krynicy Zdroju XXIX Forum Ekonomicznym. 

Jednym z głównych tematów na tych Forum Polonijnym była właśnie Repatriacja Polaków ze Wschodu. Ks. Leszek mówił o pomocy jaką świadczy Kościół w Polsce za Wschodnią Granicą. Kościół pełni bardzo ważną rolę przebywając na Wschodzie wśród potomków zesłańców. Przede wszystkim bardzo często to właśnie od osób duchownych czy sióstr zakonnych Polacy dowiadują się o możliwości powrotu i o samej repatriacji. Ksiądz podkreśla również rolę Kościoła w przeszłości, dzięki któremu bardzo wiele rodzin polskich wróciło do Polski. 

Ksiądz Leszek uważa, że rola Kapłanów, również tutaj w Polsce, może być niezastąpiona. Kiedy taka rodzina repatriantów przyjeżdża do Polski potrzebuje wsparcia, by szybciej się zaadoptować. Wielką pomocą może być włączenie ich w życie duszpasterskie parafii. 

“Najważniejsze jest jednak by ci repatrianci, którzy osiedlają się w Polsce znaleźli swoje miejsce w lokalnym Kościele, by poczuli się tam zauważeni i przyjęci. Włączenie repatriantów w życie wspólnot parafialnych w Polsce, to dziś ważne zadanie dla polskich proboszczów i duszpasterzy. Wielu z przyjeżdżających jest przyzwyczajonych do Kościoła bardziej rodzinnego, gdzie każdy jest znany i zauważony. W naszej polskiej anonimowości czują się zagubieni"

Całość wywiadu dostępna na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej:
https://ekai.pl/pomoc-repatriantom-to-obecnie-wazne-zadanie-dla-polskich-parafii/

 


Komentarze

Zobacz (0)

Dodaj swój komentarz: